Gyógytestnevelés

A XIII. kerületben 1974 óta van gyógytestnevelés a mozgásszervi és a belgyógyászati panaszokkal gyógytestnevelésre utalt tanulók számára. A gyógytestnevelői szakszolgálat 2009-ben került a Prizma Általános Iskola és Óvoda, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény (továbbiakban: Prizma EGYMI) szervezeti keretei közé.
A kerületben 2 gyógytestnevelő látja el a beutalt tanulókat. Munkájukat általános és középiskolás tanulók körében végzik. Tornatermi és uszodaórákat is tartanak.

A gyógytestnevelés fogalma
A gyógytestnevelés olyan oktatási- nevelési folyamat, amely a betegségek megelőzésében és gyógyításában fejti ki hatását. Tágabb értelemben, a testkultúra, testnevelés- tudomány része, szűkebb értelemben, önálló tantárgy, amely során a betegségtípusoknak megfelelően a testi képességeiben visszamaradt, mozgásszervi-, belgyógyászati- és egyéb betegségekben szenvedő tanulók, tantervbe foglalt differenciált képességfejlesztése valósul meg. A gyógytestnevelés pedagógiai tevékenység, tanári végzettséghez kötött.

A gyógytestnevelés célja
A gyógytestnevelés célja, hogy sajátos eszközeivel a mozgásszervi és a belgyógyászati panaszokkal gyógytestnevelésre utalt tanulók egészségszintjét emelje, valamint a testi deformitások javításával, a szív és keringési szervek munkaképességének növelésével, alkalmassá tegye a tanulókat az iskolai munkában és az életben adódó feladatok teljesítésére. A gyermek egészségének és fizikai cselekvőképességének helyreállítása és megerősítése, és egy a diagnózisának és alkati adottságainak megfelelő sport iránti igény kialakítása.

A gyógytestnevelés feladatai
– Az elváltozások helyreállítása a testnevelés eszközeivel
– Képességek fejlesztése
– Mozgáskészség, mozgásműveltség kialakítása
– Testmozgás, sport megszerettetése

A gyógytestnevelésre szoruló tanulók kategorizációja
Az I. II. III. kategóriába sorolt tanulók névjegyzékét az orvos készíti el – az adott tanévet megelőző tanév május 15-ig -, melyet továbbít a nevelési-oktatási intézmény igazgatójának.
A könnyített és gyógytestnevelés szervezésének és a gyógytestnevelési órára történő beosztásnak rendje:
I. kategória: könnyített testnevelési órán vesz részt a tanuló, ha hosszabb betegség miatt fizikai állapota leromlott, kisméretű mozgásszervi, belgyógyászati stb. elváltozása van, s emiatt a testnevelési órák egyes gyakorlatai nem végezheti. A könnyített testnevelés általában a normál testnevelési órán kerül megszervezésre, az adott iskolában tanító testnevelő tanár vezetésével.
II. kategória: gyógytestnevelési órán vesz részt a tanuló, ha mozgásszervi, belgyógyászati stb. elváltozása miatt sajátos, az állapotát figyelembevevő foglalkozásokat javasol a szakorvos.
II/A kategória: Az orvosi javaslat alapján testnevelési órán is részt vehet. A féléves és év végi osztályzatát a gyógytestnevelő tanár állapítja meg.
II/B kategória: Csak a gyógytestnevelési órán vehet részt, az egészségügyi diagnózisnak megfelelő foglalkozásokon. A féléves és év végi osztályzatát a gyógytestnevelő tanár állapítja meg.
III. kategória: Fel kell menteni a tanulót a testnevelési órán való részvétel alól, ha mozgásszervi, belgyógyászati stb. elváltozása nem teszi lehetővé a gyógytestnevelési órán való részvételét sem.

A szolgáltatást igénylők köre
A szolgáltatást igénybe vehetik azok az általános és középiskolás korú tanulók, akiknél az iskolaorvos és/vagy ortopédus szakorvos az ellátásra való jogosultságot megállapítja.
Ellátjuk azt a tanulót, akinek a lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye a működési körzetében van, illetve aki az illetékességi területén jár iskolába.

Az ellátottak köre- mozgásszervi betegségek:
Gerinc – mellkas deformitások, aszimmetriák: „tyúk, tölcsér” mellkas, mellkasi aszimmetriák, testtartáshibák, gerincferdülés, gerincbetegségek.
Ízületi, csontrendszeri betegségek: reumatoid elváltozások, gyulladások, ficamok, törések, műtétek utáni meghatározott állapotok.
Belgyógyászati betegségek: szív – érrendszeri betegségek, légúti és tüdőbetegségek, vese,- húgyúti betegségek, endokrin (hormonális) betegségek
Láb-statikai rendellenességei: lúdtalp, lábboltozat eltérések, boka, térd, csípő rendellenességek.
Vegetatív disztóniás betegségek